Na TUL se řeší projekt COST se zaměřením na vztahy Evropy a Indie

| Aktuality

Ve středu 9. října zahájil v Bruselu vědecký projekt COST, jehož hlavním řešitelem je docent Martin Fárek z Katedry geografie FP TUL. Získání projektu je velkým úspěchem, protože ve výzvě roku 2023 uspěli pouze dva hlavní žadatelé z České republiky. K financování bylo vybráno 11,5 % žádostí z téměř šesti set podaných v celé Evropě. Projekt docenta Fárka získal v hodnotícím panelu 45 bodů z 50 možných. COST (Cooperation in Science and Technology) je organizace financovaná Evropskou komisí, jejíž projekty podporují špičkový výzkum v celé škále oborů – od medicíny a přírodních věd přes technické obory až po vědy humanitní.

Projekt „Evropské reprezentace Indie: texty, obrazy a setkávání“ (ESIND – CA23144) v tuto chvíli sdružuje čtyřicet zkušených i mladých vědeckých pracovníků z více než dvaceti evropských zemí. Vytváří novou mezioborovou platformu, která bude v době čtyř let řešení projektu dále expandovat. Hlavním cílem je analýza dominantních témat v evropském chápání Indie, včetně negativních stereotypů. Výzkumný tým vybral konkrétní témata z oblasti evropského vnímání indické společnosti, politiky, náboženství a kulturního života, které bude zpracovávat z širokého spektra zdrojů: od starší cestopisné a misionářské literatury až po moderní odborné debaty, včetně obrazu Indie v médiích. Prvním krokem jsou překlady z mnoha menších národních literatur do angličtiny, což umožní komparativní výzkum, který dosud v tomto měřítku neproběhl.

ESIND se zaměřuje i na mladé badatele. Konkrétně počítá se zapojením doktorandů a dalších mladších výzkumníků do vlastní letní školy (Training School), nabídne jim odborné konzultace se členy mezinárodního týmu, stejně jako otevírá možnosti vystoupení na mezinárodních konferencích a k publikační činnosti.

Více o CA23144 – ESIND: Europe’s Representations of India: Text, Images and Encounteres (2024-2028, TUL) zde: